Nasza strona www używa technologii Ciasteczek (Cookie). Korzystanie z serwisu oznacza Twoją zgodę na ich używanie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Sprawdź politykę prywatności.

Zanim wyruszysz w podróż

Podróże - 14 sierpnia 2014

Sezon urlopowy w pełni. Jeśli jeszcze nie byłaś na wakacjach i dopiero wybierasz się w daleką podróż własnym samochodem, dokładnie sprawdź, czy na pewno jest sprawny.

Własny samochód na wakacjach to niewątpliwie wygoda. Nie musisz dostosowywać swoich planów do rozkładów jazdy pociągów, czy autobusów. Dojedziesz też praktycznie wszędzie, dzięki czemu nie będziesz musiała daleko nosić bagaży. Aby jednak auto było pomocne w podróży, a nie przysporzyło Ci niepotrzebnych kłopotów, musisz mieć pewność, że jest sprawne w stu procentach.

Na co dzień jeździsz na niedalekie trasy, głównie pokonujesz odcinek praca – dom, teraz jednak czeka Cię kilka, a może nawet kilkanaście godzin drogi i setki kilometrów do pokonania. Pojazd, którym pojedziesz, musi być zatem w dobrym stanie technicznym. Nie chcesz chyba, by spotkała Cię przykra niespodzianka, która z pewnością uprzykrzyłaby Ci cały wyjazd. Poza tym w pierwszym napotkanym na trasie warsztacie prawdopodobnie zapłaciłabyś za szybką naprawę dużo więcej niż podczas zaplanowanej wizyty u swojego mechanika.

Przygotowania zacznij nie później niż tydzień przed wyjazdem. Jeśli konieczne będą drobne naprawy, nie zwlekaj z nimi. Pamiętaj, że większość awarii, jakie pojawiają się w aucie, wynika z naszych zaniedbań. Jeśli samochód jest regularnie serwisowany, a wszystkie drobne usterki usuwane od razu, oszczędza to nam czasu, pieniędzy, a także nerwów.

Kontrola techniczna przed podróżą – krok po kroku

Przed wyjazdem skontroluj przede wszystkim układ hamulcowy. Od niego w dużej mierze zależy Twoje bezpieczeństwo. Sprawdź stan klocków hamulcowych, szczęk i tarcz – jeśli są zużyte, koniecznie trzeba je wymienić na nowe. Poza tym ważny jest też poziom i stan płynu hamulcowego. Jeśli go ubyło, może to świadczyć o nieszczelności układu hamulcowego. Musisz też pamiętać, że płyn hamulcowy się starzeje i chłonie wodę, co z kolei osłabia działanie hamulców. Co jakiś czas powinien więc podlegać wymianie. Nie możesz przecież ryzykować, że w awaryjnej sytuacji, hamulce Twojego auta nie zadziałają.

Kolejna ważna rzecz, która również ma wpływ na Twoje bezpieczeństwo, to zawieszenie. Ten element podwozia możesz sprawdzić nie tylko u mechanika. Wystarczy podjechać na staję diagnostyczną, gdzie na tzw. szarpakach skontrolują, czy zawieszenie jest sprawne. Składające się na nie elementy (np. amortyzatory, wahacze) po prostu się zużywają, zwłaszcza podczas jazdy po dalekich od doskonałości, zniszczonych drogach. Codzienna jazda po dziurawych jezdniach jest nie tylko niekomfortowa, ale również ma znaczny wpływ na trwałość zawieszenia pojazdu.

W trasie bardzo ważne są też opony. W zniszczonych i zużytych daleko nie zajedziesz, a podczas trudnych warunków pogodowych, czy przy śliskiej nawierzchni, może nawet grozić Ci poważne niebezpieczeństwo. Przede wszystkim ważny jest stan gumy (czy niej jest popękana) i grubość bieżnika (czy nie jest zbytnio starty). Jeśli dawno nie zmieniałaś opon, to może najwyższy czas rozejrzeć się za nowymi? Zużyte i „łyse” opony są zagrożeniem na drodze – zmniejszają bowiem przyczepność pojazdu i utrudniają hamowanie. Poza tym z uwagi na zły stan opon podczas kontroli drogowej zapłacisz mandat i stracisz dowód rejestracyjny.

Skoro jesteśmy przy kołach, to nie zapomnij o sprawdzeniu w nich ciśnienia. Możesz to zrobić nawet na stacji benzynowej. Producent każdego samochodu podaje, jakie ciśnienie powinno być w poszczególnych kołach – taka informacja znajduje się przeważnie na naklejce na drzwiach od strony kierowcy. Jeśli ciśnienie jest za niskie, koniecznie dopompuj koła. Inaczej opona będzie się przegrzewać, a bieżnik szybciej się zetrze. Może nawet dojść do pęknięcia opony.

Koło zapasowe – to coś, o czym wiele osób niestety zapomina… Tzn. prawie każdy ma je w samochodzie, ale już nie każdy wie, w jakim jest stanie. W przypadku „złapania gumy”, gdy przychodzi do zmiany na rezerwę, może się zatem zdarzyć przykra niespodzianka. Pamiętaj więc, by zawsze kontrolować stan koła zapasowego. Tak samo jak w czterech pozostałych kołach, tak i tutaj sprawdź ciśnienie i dopompuj je w razie potrzeby. Sprawdź też, czy masz wszystkie śruby, by je dokręcić, a także klucz do kół i podnośnik.

Zawsze gdy wybierasz się w podróż, skontroluj przed wyjazdem poziom oleju w silniku. Jeśli jest go za mało, koniecznie uzupełnij ubytek. Zawsze miej też w bagażniku, na wszelki wypadek, litr oleju na dolewkę.

Nie zapomnij też o płynie chłodniczym. To dzięki niemu między innymi możliwa jest ochrona silnika przed przegrzaniem. Jego poziom właściwie nie powinien się zmieniać, pod warunkiem, że układ chłodniczy jest szczelny. Gdy zauważyłaś ubytki, wycieki płynu, koniecznie umów wizytę w warsztacie.

Przed wyjazdem warto też skontrolować układ rozrządu. Jeśli znajduje się w nim pasek rozrządu i jest on zużyty, przyda się wymiana. Zerwanie paska może bowiem spowodować bardzo poważną awarię silnika.

Przyjrzyj się też lampom, czy przypadkiem nie spaliła się któraś z żarówek. Sprawne muszą być wszystkie. Jeśli wyjeżdżasz za granicę, pamiętaj, że w niektórych krajach jest obowiązek posiadania w aucie zapasowych żarówek.

Zwróć uwagę, czy działa klakson, jak wycieraczki zbierają wodę – czy nie są już zbytnio zniszczone. Do bagażnika natomiast zapakuj butelkę płynu do spryskiwaczy. Dobra widoczność na drodze to podstawa.

Ponadto zawsze powinnaś wozić w samochodzie trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę (sprawdź koniecznie jej datę ważności). Warto zaopatrzyć się też w kamizelkę odblaskową – jeśli zdarzy się konieczność wymiany koła, będziesz widoczna z daleka, dzięki czemu bezpieczniejsza. Przyda się również linka holownicza i oczywiście apteczka.

I jeszcze coś dla Twojego zdrowia i komfortu. Podczas upałów bez klimatyzacji ani rusz. Musi być jednak sprawna. Regularne dbanie o nią polega na sprawdzeniu jej szczelności, wymianie filtra kabinowego, uzupełnieniu czynnika chłodzącego i dezynfekcji, czyli usunięciu szkodliwych dla naszego zdrowia grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów.

Pamiętaj o dokumentach

Przed wyjazdem nie zapomnij jeszcze o zweryfikowaniu ważności dokumentów – czy przypadkiem nie kończy się data ważności przeglądu rejestracyjnego i polisy OC. Jeśli terminy zbiegają się z Twoim urlopem, koniecznie zajmij się tym przed wyjazdem. Musisz też pamiętać, że jeśli jedziesz za granicę, nie wszędzie wystarcza rodzime OC. Czasem konieczne jest dodatkowe ubezpieczenie.

Nie zwlekaj do ostatniej chwili

Nie odkładaj na ostatnią chwilę sprawdzenia stanu technicznego auta i ważności dokumentów. Dzień przed wyjazdem to pora na spakowanie ostatniej walizki i odpoczynek przed daleką drogą, a nie na wizytę u mechanika.

I oczywiście nie zapomnij o zabraniu ze sobą dobrego humoru. W szaleństwie przygotowań pamiętaj, że wakacje są przede wszystkim dla przyjemności.

Komentarze (0)

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do tego wpisu.

Dodaj komentarz