Nasza strona www używa technologii Ciasteczek (Cookie). Korzystanie z serwisu oznacza Twoją zgodę na ich używanie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Sprawdź politykę prywatności.

Wypożyczamy auto – co warto wiedzieć?

Podróże - 21 stycznia 2012

W życiu zmotoryzowanej kobiety, czasem pojawia się moment, kiedy potrzebuje wynająć samochód. Nieważne czy dzieje się to na wakacjach, czy w czasie podróży służbowej. Ważne, że w głowie rodzi się wtedy mnóstwo pytań, bo przecież samochodów nie wynajmuje się na co dzień, to nie książka, którą uczymy się wypożyczać już od najmłodszych lat.

Ile to kosztuje? Jakich trzeba dopełnić formalności? Czy każdy może wynająć samochód? I wreszcie, jak dobrze wybrać wypożyczalnię i na co zwrócić uwagę, aby odrobina wygody nie zamieniła się w przykre doświadczenie?

Zacznijmy od ceny

Pytanie o koszty wynajmu auta nie jest proste. Ceny wahają się bowiem znacznie w zależności od lokalizacji wypożyczalni, rodzaju wypożyczanego samochodu, długości okresu najmu, dodanych udogodnień (jak np. fotelik dziecięcy) czy nawet wieku kierowcy. Warto więc przed decyzją o wynajmie przekalkulować kilka ofert i wybrać najlepszą. Wypożyczalnie znajdujące się na lotniskach najczęściej są droższe od tych usytuowanych w centrach miast, natomiast po przeliczeniu kosztów dojazdu z lotniska do miasta, czasem taniej jest wypożyczyć auto już na lotnisku.

Nie warto więc sugerować się jedynie ceną jednostkową za dzień, ale wziąć pod uwagę wszystkie aspekty wpływające na cenę. Zwłaszcza, że większość wypożyczalni oferuje wynajem krótko i długoterminowy, i oczywiście im dłużej chcemy pojeździć wypożyczonym autem tym korzystniejsza oferta. Jeśli więc chcemy wypożyczyć auto na dłużej, dobrze jest przejrzeć wiele cenników, może okazać się bowiem, że w wypożyczalni gdzie tańszy jest jeden dzień wynajmu, droższy może być dłuższy okres, niż w takiej gdzie pojedyncze dni mają wysokie stawki.

Trzeba też wiedzieć, że większość wypożyczalni pobiera kaucję zabezpieczającą wynajem samochodu. Wysokość takiego zabezpieczenia to od 500 zł do 2000 zł zależnie od wypożyczalni i klasy auta, które chcemy wypożyczyć. Kaucję można wpłacić gotówką, częściej jednak wypożyczalnie wymagają karty kredytowej (nie bankomatowej!), na której blokują ustaloną kwotę kaucji.

Młodzi kierowcy (wiekiem i stażem) często muszą liczyć się z tym, że przyjdzie im zapłacić nieco drożej, niż doświadczonym kierującym. To kolejne zabezpieczenie wypożyczalni.

Najprostszym powodem różnic w cenach wynajmowanych samochodów jest oczywiście ich typ. Dużo mniej zapłacimy za auta z segmentu A, czyli małych miejskich, niż za np. wysokiej klasy SUV-y czy limuzyny.

Podsumowując temat wydatków na wynajem samochodu, nie sposób nie zauważyć, jak wiele czynników wpływa na cenę. Aby jednak przedstawić pewien zarys kosztów wypożyczania auta, przyjmijmy, że ceny w Polsce zaczynają się od 70 zł za dzień, za granicą od 20 euro. Jak już wspomniałam, polecam jednak szczegółowe zapoznanie się z cennikami różnych firm.

Czy każdy może wypożyczyć samochód?

Oczywiście nie każdy. W tej kwestii również wiele zależy od wypożyczalni, są np. takie, w których dolną granicą wieku jest 21 lat, są takie, gdzie staż kierowcy musi wynosić przynajmniej dwa lata. Istnieją wreszcie takie, które nie wypożyczą samochodu, jeśli nie posiadamy karty kredytowej. Zazwyczaj przy podpisywaniu umowy, konieczne jest przedstawienie drugiego dokumentu oprócz prawa jazdy.

Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód?

Po pierwsze należy bardzo dokładnie przeczytać umowę. O ile w dużych sieciowych wypożyczalniach nie powinno być problemu, o tyle w małych, w których łatwiej znaleźć tańsze oferty, niedoczytanie drobnych akapitów, może skończyć się niewesoło. Warto sprawdzić, czy w cenie wynajmu jest ubezpieczenie, jeśli tak, co obejmuje konkretny pakiet. Może okazać się bowiem, że za przypadkowe rysy na karoserii lub kradzież auta, przyjdzie nam zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli więc w podstawowej cenie za wynajem nie ma ubezpieczenia, dobrze jest dopłacić kilkanaście złotych i jeździć bez stresu.

Umowę należy prześledzić również pod kątem poprawności danych w niej zawartych, koniecznie porównajmy numer rejestracyjny i VIN samochodu, który zamierzamy wypożyczyć. Odpowiednio sporządzony dokument musimy wozić zawsze ze sobą, uprawnia on nas do poruszania się wypożyczonym samochodem.

Niektóre wypożyczalnie nakładają na wynajmującego dzienny limit kilometrów. Jeśli zamierzamy dużo jeździć, obowiązkowo sprawdźmy ten punkt umowy.

Wypożyczalnie, jak wszystkie inne firmy na świecie, walczą o klientów różnymi sposobami. Dla wielu liczy się wygoda zainteresowanych, dlatego mnóstwo firm udostępnia rezerwację samochodów przez Internet. Zważmy jednak, że taką rezerwację najczęściej trzeba zaliczkować kartą kredytową. Jeśli wydarzy się coś, co nie pozwoli nam odebrać samochodu, wypożyczalnia nie zwraca wpłaconych pieniędzy.

Oddając samochód

Pamiętajmy, aby zatankować przed oddaniem auta. Samochód odbieramy i oddajemy z pełnym bakiem. Jest to bardzo ważna zasada, gdyż wypożyczalnia może naliczyć opłaty za brakujące litry paliwa i z pewnością nie zrobi tego po cenach rynkowych.

Samochód należy odwieźć najpóźniej o godzinie, o której go wypożyczałyśmy lub zgodnie z czasem określonym w umowie. Uważajmy na spóźnienia, ponieważ już niewielka zwłoka może skutkować naliczeniem opłaty za pełny, kolejny dzień.

Niektóre sieciowe wypożyczalnie, idą klientom na rękę i samochody można oddawać nawet poza granicami kraju, w którym wypożyczałyśmy auto. Jest to jednak dosyć droga usługa i oferowana raczej przez gigantów tej branży.

Komentarze (5)

tomek

znam takie, ze kaucja wynosi 0

26 października 2014 13:17

Ews

ja ostatnio mialam okazje wypozyczyc sobie auto hybrydowe dokladnie aurisa i moge smialo polecic, ciekawa odmiana 🙂 nic nie slychac jak sie jedize:D

28 grudnia 2014 16:21

Maja

akurat ktoś odświeżył na czas 😉 moja mama przylatuje w styczniu i właśnie myślę, żeby jej wypożyczyć hybrydę od toyoty aby mogła swobodnie podróżować po polsce 😉

28 grudnia 2014 20:48

hesia

Wypożyczanie auta wcale nie jest drogie. Czasem się zwyczajnie opłaca. U mnie w Białymstoku jest dobra wypożyczalnia ? Auto Hobby. Wiele osób korzysta i widocznie są dobre warunki, inaczej coś takiego nie miałoby racji bytu.

27 marca 2015 13:20

lina

Najważniejsze to chyba dokładnie przeczytać, co się podpisuje, żeby później nie było płaczu, że na inną cenę się umawialiśmy. U siebie w Warszawie zawsze wypożyczam z Bziuka bo mają dobre warunki, ale też przeżyłam parę rozczarowań, zanim znalazłam wypożyczalnię dla siebie. Ze względu na charakter pracy akurat muszę często wypożyczać, więc czuję się powoli ekspertem w tej dziedzinie 😉

6 lipca 2017 10:48

Dodaj komentarz