Nasza strona www używa technologii Ciasteczek (Cookie). Korzystanie z serwisu oznacza Twoją zgodę na ich używanie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Sprawdź politykę prywatności.

Jak przyzwyczaić psa do jazdy samochodem?

Podróże - 8 stycznia 2013

Masz idealnego psa z jednym wyjątkiem – boi się jazdy? Możesz pomóc mu przezwyciężyć ten strach. Jak? Metodą małych kroków. Czyli? Przyzwyczaj go do auta, przekupuj smakołykami, zabawami i pieszczotami.

Krok 1.

Jak najczęściej karm swojego pupila i baw się z nim w pobliżu samochodu.Rzucaj piłkę pod auto. Kładź na tylne siedzenie zabawkę lub ulubiony smakołyk i każ po nie sięgać. Za każde wejście do kabiny chwal i nagradzaj smakołykami. Za każdym razem staraj się wydłużać spędzany w niej czas.

– Ten etap oswajania z samochodem powinien trwać przynajmniej przez tydzień – wyjaśnia Mirosław Supera, lekarz weterynarz. Dopiero kiedy psiak będzie chętnie wskakiwał do samochodu można przy kolejnej powtórce tego ćwiczenia uruchomić silnik.
Ale nigdzie nie jedź. Wtedy staraj się mówić do zwierzaka odprężonym tonem, dawaj mu smakołyki. Kiedy się skończą nie wysiadajcie od razu. Głaszcz psa, czule do niego mów.

Krok 2

Dopóki twój pupil nie będzie zachowywał się w kabinie swobodnie, nie przechodź do kolejnego kroku. Zrób rundę wokół bloku lub krótką wycieczkę po podjeździe. Powtarzaj tę czynność przez kilka dni. Zawsze dając psu kilka smakołyków. Następnie spróbuj przez 5 minut jeździć po okolicy. Stopniowo wydłużaj czas. Niech wycieczka trwa tak długo, jak długo, jak twój pies nie wykazuje objawów niepokoju.

Jak je rozpoznasz? To dyszący oddech, drżenie, skowyt lub ślinotok. Bądź świadoma własnej energii i emocji. Twój czworonożny towarzysz podróży wyczuje twoje emocje. Pamiętaj, żeby przed wprowadzeniem psa do samochodu pozwolić mu się wybiegać. Niech każda przejażdżka kończy się czymś przyjemnym. Zabawą w parku, zakupem karmy, odwiedzinami u przyjaciół lub krewnych.

Staraj się zabierać w podróż ulubione zabawki Twojego zwierzaka, czy kocyk. Weterynarze twierdzą, że przedmioty, które przypominają o ulubionym miejscu zwierzak w domu są najlepszym antidotum na strach. W sklepach można kupić płytę z muzyką relaksacyjną dla psów w podroży.

Krok 3

Gdy jazda po mieście przestanie być problemem, wybierz się na autostradę. Niektóre psy czują się bardziej komfortowo, gdy podróżują w specjalnych kojcach. Inne są bardziej zadowolone jeśli mogą wyglądać przez okno. Jeśli przewozisz zwierzę na przednim siedzeniu, ubierz go w szelki bezpieczeństwa. Kupisz je w sklepach zoologicznych.

Nie zapomnij zdezaktywować poduszki powietrznej. Może zabić psa, nawet w przypadku drobnej stłuczki. Duże czworonogi najlepiej przewozić się w specjalnych szelkach, czyli psich pasach bezpieczeństwa lub w specjalnie przystosowanych do tego klatkach lub namiotach w bagażnikach samochodowych. Mała klatka może być umieszczona na podłodze za przednim fotelem. Małe zwierzęta woźmy w specjalnych koszach wyposażonych w zaczepy do pasów. Kupimy je sklepach z artykułami dla zwierząt. Podróżując czworonożnym przyjacielem na pokładzie, unikaj szybkich zakrętów, nagłego ruszania i hamowania. Nie jedź po po wybojach i innych przeszkodach.

I ostatnia być może najważniejsza rada: Zrelaksuj się, Twój pies nie będzie czuł się komfortowo, jeśli Ty będziesz cała w stresie.

Komentarze (1)

keti

ja moge polecic dla wielbicieli zwierzat auta hybrydowe bo sa niesamowicie ciche i zwierze nie stresuje sie. ja jezdze hybrydowa auris i moj pies nie dosc za ma duzo miejsca to jeszcze spokojnie sobie zawsze spi :))

31 stycznia 2015 18:55

Dodaj komentarz