Nasza strona www używa technologii Ciasteczek (Cookie). Korzystanie z serwisu oznacza Twoją zgodę na ich używanie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Sprawdź politykę prywatności.

Imperia GP – sportowa hybryda po belgijsku

Newsy - 21 lutego 2011

Toyota Prius, choć jest prawdopodobnie najpopularniejszą hybrydą na świecie, nie pokazuje prawdziwego potencjału napędu mieszanego. Zgoła inaczej jest w przypadku Imperii GP.

Niewtajemniczonych w nazwę Imperia informujemy, że jest to belgijska marka, która święciła sukcesy w latach 1900-1950, a w roku 2008 została przywrócona do życia. W tym samym roku rozpoczęto prace nad opisywanym modelem GP.

Stylistyką nowego auta zajął się Denis Stevens. Jak widzimy, postanowił on zaczerpnąć inspiracje z klasycznych samochodów sportowych. W efekcie, nadwozie otrzymało design w stylu retro, przywołujący na myśl auta brytyjskiego Morgana i niemieckiego Wiesmanna.

Specjaliści odpowiadający za mechanikę nowej Imperii, zdecydowali się natomiast wyposażyć auto w napęd hybrydowy. Nie oznacza to jednak, że GP to auto nastawione na spokojną jazdę przyjazną środowisku. Wręcz przeciwnie – połączenie 1,6-litrowego, turbodoładowanego silnika spalinowego rozwijającego 210 KM i 250 Nm z jednostką elektryczną o mocy 136 KM zaowocowało oszałamiającymi osiągami.

Gdy pracują obie jednostki napędowe, GP jest w stanie rozwinąć prędkość 100 km/h w zaledwie 4 sekundy. Kiedy natomiast wykorzystywany jest wyłącznie motor elektryczny, przyspieszenie wynosi 6 sekund. Niesamowite wrażenie robi zwłaszcza ta druga wartość…

Zainteresowanym zużyciem paliwa i emisją szkodliwych substancji możemy zdradzić, że Imperia GP spala 1,9 l/100 km i emituje niecałe 50 g CO2/km. Zasięg auta przy wykorzystaniu wyłącznie silnika elektrycznego wynosi 70 km, samo ładowanie trwa 4,5 godziny. Oczywiście wszystkie te wyniki to dane fabryczne…

Biorąc pod uwagę perfekcyjne połączenie osiągów z parametrami ekologicznymi, GP nie jest drogim pojazdem. Całkowicie nowa Imperia, która trafi do sprzedaży w przyszłym roku, oferowana będzie w cenie 89.950 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje niecałe 352.000 PLN.

Komentarze (0)

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do tego wpisu.

Dodaj komentarz